top of page

Odżywianie tuż po treningu

  • Zdjęcie autora: Magda Dziarnowska
    Magda Dziarnowska
  • 8 gru 2019
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 29 gru 2019


Żeby zbudować silne, sprawne i pełne energii ciało trzeba trenować, oczywiście :) a żeby mieć siłę trenować, trzeba jeść :)

Zakładam, że każdy to wie, w sieci jest ogromna ilość informacji o tym jak ćwiczyć, jak się odżywiać i czemu ta a nie inna dieta jest najlepsza. Niestety nie każdy gotowy plan treningowy czy dieta podana w internecie jest dopasowana do indywidualnych predyspozycji i potrzeb, jakie ma każdy z nas.

Zdarzyło mi się współpracować z osobami, które według wskazówek "internetowej" diety ograniczały spożycie kalorii po treningu, nawet do kilku godzin, w nadziei, że pozbędą się w ten sposób nadmiaru tkanki tłuszczowej. Konsekwencją tego była mniejsza wydajność na treningach, albo całkowita rezygnacja. Kiedy organizm nie ma jak się odbudować po treningu, wzrasta poziom kortyzolu, hormon stresu. Jego nadmierna aktywność utrudnia codzienne funkcjonowanie, następuje zatrzymanie redukcji tkanki tłuszczowej kosztem tkanki mięśniowej, a przecież nie dlatego trenujemy, prawda?

Trening to nic innego jak regularne uszkadzanie tkanki mięśniowej. Żeby miał on sens musimy skupić się również na odbudowie tej tkanki poprzez dostarczenie substancji odżywczych. To, co zjemy tuż po treningu ma ogromne znaczenie, rozpoczynamy w ten sposów proces regeneracji. Zmęczony organizm trochę gorzej radzi sobie z trawieniem, dlatego najefektywniejszy będzie posiłek w formie płynnej- koktajl lub pudding. Powinien zawierać węglowodany proste i niewielką ilość białka, w proporcji 4:1. Zależy nam by węglowodany dostały się jak najszybciej do krwiobiegu, dlatego ograniczamy w tym posiłku zawartość tłuszczu do minimum ponieważ zwalnia on proces wchłaniania węglowodanów. Białko natomiast zadziała tu na naszą korzyść ponieważ przyspieszy syntezę glikogenu, czyli tempo wchłaniania węglowodanów przez mięśnie.

Przykładem takiej przekąski może być koktajl z bananem na bazie jogurtu lub kefiru, dobrze sprawdzą się też owoce jagodowe jako dodatek.

W wersji wegańskiej można zrobić koktajl na bazie wody kokosowej, z białkiem konopnym i bananem


Godzinę po przekąsce można i należy zjeść normalny, pełnowartościowy posiłek. Zachęcam najmocniej do zdrowych wyborów, ale w wyjątkowych sytuacjach, kiedy chcecie nagrodzić się za dobrze wykonaną robotę czy trudne zawody możecie tutaj pozwolić sobie na niewielki wyskok i zjedzenie czegoś niezdrowego :) Oczywiście tylko wtedy, kiedy wcześniej dostarczycie organizmowi niezbędnych utraconych substancji odżywczych.





Comentários


Post: Blog2_Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2019 by Mechanika Zdrowia. Proudly created with Wix.com

bottom of page