top of page

Poszukiwacze zaginionej motywacji

  • Zdjęcie autora: Magda Dziarnowska
    Magda Dziarnowska
  • 15 kwi 2020
  • 2 minut(y) czytania

Życie bywa przewrotne. Pełne podkręconych piłek, których nigdy się nie spodziewamy i jedyne co możemy zrobić to pozwolić by nas zaskoczyły i skłoniły do poddania się albo przyjąć wyzwanie i zagrać w tę grę.

To kwestia wyboru, motywacji. A przecież motywacja to wolność wyboru. Motywacja to nic innego jak świadome podejmowanie konkretnej czynności. Znaczy to, że wystarczy powiedzieć sobie "ZROBIĘ TO" i już. No nie.

Dzisiaj wielu sportowców ma problem z motywacją, niektórzy się zgubili i na sportowej ścieżce skręcili w jednokierunkową prowadzącą do kuchni. Nic dziwnego.

Motywacja do ćwiczeń jest potrzebna by osiągać określone cele, ale w obecnej sytuacji można o nich zapomnieć. Możliwe, że nawet jeśli mamy cel to nadal znajdujemy wymówki by nie podejmować żadnej aktywności, lub odkładać ją na święte nigdy.


Postanowiłam przedstawić Wam kilka sprawdzonych sposobów by odzyskać chęć do ćwiczeń i motywację do trwania w pasji jaką jest sport.


1. Nowy cel.


Wyznacz sobie nowy, możliwy do zrealizowania cel. Zdobądź nowego skilla, pomyśl o tym jak możesz udoskonalić swoje słabości. Pomyśl o wszystkich cechach, które konstytuują dobrego sportowca: siła, szybkość, wytrzymałość, moc, koordynacja ruchowa. Na pewno jest nad czym pracować, tylko zdecyduj i wyznacz cel.


2. Zrób plan działania.


Większość sportowców jest typem zadaniowca. Jeśli jest plan i zadanie do wykonania, wtedy łatwiej o motywację.

Stwórz taki plan, wyznacz sobie czas, który codziennie poświęcisz na ćwiczenia. Zaplanuj trening awaryjny, który wykonasz wtedy kiedy nie będziesz mieć ochoty lub siły na zaplanowaną wcześniej jednostkę treningową. Uwzględnij czas na regenerację.

Jeśli jesteś osobą początkującą ułożyć plan na zasadzie tzw. "kanapki". To nic innego jak wplatanie ćwiczeń pomiędzy codziennie czynności.


3. Monitoruj postępy.


Jeśli Twoim celem jest poprawa sylwetki, bądź zgubienie poświątecznych kilogramów, zmierz centymetrem obwód brzucha, uda i ramienia. Sprawdzaj mniej więcej co tydzień.


Jeżeli Twoim celem jest poprawa siły lub wytrzymałości, zrób trening po którym zapiszesz swój wynik (Ilość powtórzeń, ciężar). Ten sam trening powtarzaj co 1-2 tyg. i sprawdzaj jak się rozwijasz.


Zapisuj na kartce postępy. Każda, nawet najmniejsza zmiana jest dużą dawką motywacji do dalszej pracy.


4. Trenuj z trenerem on-line, lub spotkaj się ze znajomymi przed kamerką na wspólny trening.


Wiadomo nie od dziś, że sparing partner czy trener, który umie motywować to sposób na udany trening. Trudniej o wymówkę jeżeli się z kimś umówisz, a widok kogoś kto męczy się równie mocno jak Ty może sprawić, że ćwiczenia będą nieco przyjemniejsze


5. Stwórz playlistę z ulubioną muzyką.


Wiele badań potwierdza tezę, że słuchając ulubionej muzyki podczas wysiłku, mniej się męczymy i łatwiej jest nam wytrwać. Odpowiednio dobrana muzyka poprawi nastrój, doda Ci kopa do działania i umili trening.


6. Odnajdź radość w doskonaleniu swoich umiejętności.


Wydaje się najbardziej banalne, ale może być najtrudniejsze do wykonania. Przynosi natomiast najwięcej korzyści i nieskończone pokłady motywacji.

Sport to endorfiny, sport to zabawa i możliwość ciągłego rozwoju. Fizycznego i duchowego. Spróbuj być obecny i świadomie wykonuj każde ćwiczenie. Doceń się za wysiłek i dostrzeż ile w Tobie drzemie siły.


To wszystko równa się radość!

Kommentare


Post: Blog2_Post

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2019 by Mechanika Zdrowia. Proudly created with Wix.com

bottom of page